Zielona Fala | Stal nadgryziona zębem czasu
1917
post-template-default,single,single-post,postid-1917,single-format-standard,ajax_updown,page_not_loaded,,select-theme-ver-2.5,wpb-js-composer js-comp-ver-4.4.3,vc_responsive

Stal nadgryziona zębem czasu

4

Dziś w roli głównej wystąpi Corten. Materiał ten cieszy się coraz większą popularnością wśród architektów krajobrazu. Postanowiłyśmy przyjrzeć się jaki jest jego fenomen.

 

Corten, inaczej stal kortenowska, to jedyny w swoim rodzaju materiał, dla którego wpływ warunków atmosferycznych jest korzystny. To właśnie dzięki oddziaływaniu powietrza i deszczu, na powierzchni blachy tworzy się charakterystyczna powłoka ochronna, wyglądem przypominająca rdzę. Efekt jest za każdym razem inny, uzależniony od intensywności działania czynników zewnętrznych.

 

Stal kortenowska stała się absolutnym hitem również ze względu na swoją plastyczność i wytrzymałość, przy zachowaniu minimalnej grubości. Cechy te pozwalają na dużą swobodę przy projektowaniu zarówno prostych, jak i skomplikowanych konstrukcji ogrodowych.

 

Walory estetyczne i konstrukcyjne stali decydują o jej zastosowaniu do umocnienia skarp, budowania fragmentów nawierzchni, form wolnostojących, donic ozdobnych. Elementy te, dzięki specyficznej barwie i fakturze, doskonale prezentują się zarówno w otoczeniu roślin, jak i w połączeniu z innymi materiałami: szkłem, betonem, drewnem.

 

Corten pozwala spełnić praktycznie każdą wizję projektanta, dając nieograniczone możliwości eksperymentowania z kompozycją w ogrodzie. Sprawdza się zarówno w nowoczesnych aranżacjach, jak i rustykalnych założeniach.

 

Fascynują nas wszelkie przemiany, które zachodzą w ogrodach. Pod wpływem działania czasu, warunków naturalnych, energii i pracy – ogród ewoluuje, co roku wygląda inaczej. Stal kortenowska idealnie wpisuje się w ten nurt zmian, dlatego uważamy ją za materiał niezwykle wartościowy.

 

98261113

Źródło zdjęć: Pinterest

Brak komentarzy

Dodaj komentarz