Zielona Fala | Dlaczego zaprojektowany ogród nie jest tak dobry jak byśmy chcieli ?
1105
post-template-default,single,single-post,postid-1105,single-format-standard,ajax_updown,page_not_loaded,,select-theme-ver-2.5,wpb-js-composer js-comp-ver-4.4.3,vc_responsive

Dlaczego zaprojektowany ogród nie jest tak dobry jak byśmy chcieli ?

Przy projektowaniu ogrodu najważniejsze jest zdanie jego użytkownika. To on spędza tu najwięcej czasu więc prawdopodobnie posiada listę pt. „Potrzeby i oczekiwania względem ogrodu”. Choć często nie jest on świadomy tych założeń bardzo silnie wpływają one na kształt przestrzeni. Dlatego żaden nawet najlepszy architekt krajobrazu nie jest w stanie zaprojektować najbardziej dizajnerskiego ogrodu świata jeśli jego właściciel chce uprawiać turki i begonie. I oczywiście ma do tego pełne prawo 🙂 Dlatego pierwszym pytaniem przy projektowaniu przestrzeni jest: „Kto będzie korzystał z tej przestrzeni i w jaki sposób? ” Oczywiście zaraz padną głosy oburzenia, ponieważ światowej klasy projektant stworzy dzieło sztuki przy pomocy samych turków i begonii ! Tak, ale tylko wtedy kiedy stoi za nim nieograniczony budżet. Niestety nie można mieć najpiękniejszego ogrodu w okolicy wydając na niego symboliczną złotówkę. Automatycznie nasuwa się drugie pytanie, które warto zadać : „Ile jestem w stanie przeznaczyć pieniędzy na wykonanie mojego ogrodu?” I teraz pojawia się ostatni problem do uzmysłowienia przy tego typu założeniach: Znalazłem super projektanta, który uwzględnił wszystkie moje potrzeby i obawy względem ogrodu. Mam worek kasy więc nie martwię się o koszty realizacji przedsięwzięcia. Mimo że nie mam czasu pielęgnować ogrodu to chcę , żeby wyglądał on pięknie cały rok, a kwiaty kwitły również zimą. Niestety bez właściwej pielęgnacji roślin, nasz ogród nie ma szans non stop być w najwyższej kondycji. Nie istnieje coś takiego jak ogród bezobsługowy! Nie dajcie się nabrać. Każdy trawnik trzeba kosić i nawozić, a kostka brukowa się przebarwi, gdy zgnije na niej liść. Świadomy klient, równa się owocna współpraca, gdzie obie strony są zadowolone. Radość na twarzy właściciela ogrodu znaczy więcej niż opłacona faktura.

Podsumowując, nim zabierzesz się za projekt ogrodu ustal:

1. Jakie masz potrzeby i oczekiwania wzgledem ogrodu? W jaki sposób będziesz korzystać z przestrzeni ? Kto oprócz Ciebie będzie z niej korzystać? Co będziecie tam robić : jeść śniadania na trawie, grać w piłkę nożną, opalać się na tarasie? A może ogród ma być tylko piękną wizytówką domu? Jaki styl w ogrodach podoba się Tobie najbardziej?

2. Ile pieniędzy jesteś w stanie przeznaczyć na wykonanie ogrodu? Czy rozwiązania podpatrzone w internecie są na Twoją kieszeń? Czy to jak widzisz w przyszłości swój ogród jest możliwe do realizacji? Czy faktycznie stać Cię na okazy roślin, które które Ci się podobają? Czy tańsze zamienniki roślin lub materiałów będą pasować do założonego wcześniej stylu ogrodu?

3. Czy będziesz zajmował się ogrodem po jego wykonaniu? Ile kosztuje wynajęcie firmy ogrodniczej do pielęgnacji ogrodu? Jakie prace ogrodnicze możesz wykonywać sam? Czy napewno masz chęci, czas i pieniądze aby utrzymać zieleń w dobrej kondycji?

Brak komentarzy

Dodaj komentarz